A Szimbiózis Alapítvány 1999-ben jött létre, melynek egyik elsődleges célja a fogyatékos személyek életminőségének növelése és társadalmi befogadásuk erősítése. A misszió teljesítésének egyik leghatékonyabb eszköze az értékteremtő foglalkoztatás biztosítása, és ezen keresztül a célcsoport társadalmi felnőtt státusz elérésének biztosítása. Az alapítnányunk a családban élő (szállítás, nappali ellátás, tehermentesítés, táborok, terápiák), valamint a felnőtté váló és önálló életvitelre törekvő (foglalkoztatás, lakóotthonok, támogatott lakhatás, képzések, sport, szabadidős és fejlesztő programok) fogyatékos személyeket egyaránt támogatja. A célcsoporton belüli eltérő támogatási intenzitási igényeknek miatt egy átjárható foglalkoztatási modellt alakítottunk ki, amely a terápiás és védő jellegű műhelyektől kezdve a standard- és tranzit foglalkoztatáson keresztül a nyílt munkaerő-piaci kivezetésig terjed. Különféle szakmai képzésekkel és tréningekkel fejlesztik a célcsoport készségeit és kompetenciáit. Évente 400 fogyatékos személy veszi igénybe szolgáltatásokat. A sikeres társadalmi vállalkozások (kecskesajt üzem, Farm Panzió, Erdei Iskola, szociális farm stb.) alapvető célkitűzése a fogyatékos emberek számára értékteremtő munkalehetőség biztosítása. A Szimbiózis Alapítvány Baráthegyi Majorságáról eddig több mint 200 cikk, TV és Rádió riport tudósított. Több helyi, országos és nemzetközi elismerésben részesültek, jelentős hazai és EU-s kapcsolati hálót működtetnek.
Az alapítvány munkájához szükséges finanszírozás több forrásra is támaszkodik. Adományok magánszemélyektől, illetve vállalatoktól egyaránt érkezik és ebben a körben az 1%-os adófelajánlás is megjelenik. A központi költségvetésből a szociális ellátási funkcióknak megfelelő munkánk után (nappali, lakóotthon) állami normatívában részesülünk. Mindezt a célcsoport részéről befolyó térítési díjak egészítik ki, a jogszabályban rögzített mértékű szociális szolgáltatási díjaknak megfelelően. Az állandó jellegű feladatok és bevételek mellett projektalapú munkavégzés és forrásfelhasználás is megjelenik az alapítvány életében. Ezek egyrészt feladat-projekteket, vagyis az állam által projekteken keresztül finanszírozott (működési engedélyhez kötött) szolgáltatásokat, például támogató szolgáltatást, szociális intézményi és akkreditációs foglalkoztatást és intézményi működést kiegészítő projekteket, másrészt hagyományos értelemben vett, pályázati felhívásokon elnyert (fejlesztési) támogatásokat jelentenek. A költségvetés bevételi oldalán saját közhasznú tevékenységek által keletkezett jövedelmek is megjelennek. Az alapítvány az elmúlt húsz évben közel háromszáz sikeres projektet valósított meg, amelyek többnyire kisebb költségvetésű pályázatok, azonban minden évben megvalósítottunk több tíz millió forint költségvetésű hazai és EU-s forrású projekteket is.
Költségek, ráfordításokA miskolci önkormányzattal kötött megállapodás értelmében a Szimbiózis Alapítvány térítésmentesen használhatja a központi irodájának, illetve a Habilitációs Központ (Miskolc, Forgács Antal u. 18. sz.) elhelyezésére szolgáló ingatlanokat, ugyanakkor a karbantartási, fejlesztési kiadások már az alapítvány költségvetését terhelik, ahogy a 162 fő számára biztosított foglalkoztatás bértömege is. A bevételekhez hasonlóan a kiadási oldalon is megjelenik az állandó feladatok és a projektalapú munkavégzés kettősége, a projektek eseteben pedig a támogatási intenzitás függvényében az önerő is megjelenik.
A foglalkoztatás, a foglalkoztatást elősegítő tevékenység eredményei, hatásaiA Szimbiózis Alapítvány a célcsoport foglalkoztatását, illetve a foglalkoztatás elősegítését a pályázati támogatások révén valósította meg. KARRIER-M foglalkoztatási programja (FOF 2016/A/10) 15 millió Ft összegű támogatással Borsod-Abaúj-Zemplén megyében valósult meg, melynek célja negyven fogyatékossággal élő, speciális nevelési igényű, iskolai – egyetemi rendszerből kilépő diák számára munkaerő-piaci felkészítés, munkakompetencia fejlesztés, és öt bevont diák nyílt munkaerő-piacon történő elhelyezése volt. A projekt során hat oktatási intézménnyel dolgoztak együtt a megyében, az iskolák szintjén a kijelölt pedagógusuk számára módszertani felkészítést szerveztek, valamint aktívan bevonták őket a diákok felkészítési programjába, és a projektstáb szakmai munkájába egyaránt. A diákok felkészítése a munkavállalói profilelemezésektől kezdve, munkakompetencia fejlesztő tréningeken át, a munkapróbás helyek kipróbálásán keresztül a konkrét munkába állás folyamatáig terjedt. A munkáltatók bevonása is több szinten valósult meg: HR klubok szervezése, munkahelyfeltárás, munkaköri elemzések, munkapróbás helyszínek biztosítása, állásbörze és konferencia szervezése.
A Konyhatitkok című projekt (FOF 2016) során, 7,3 millió Ft támogatási összeg felhasználásával, az alapítvány gesztorálásával hét vendéglátással és élelmiszergyártással foglalkozó szervezet dolgozott együtt, akik fogyatékkal élő és megváltozott munkaképességű személyeket foglalkoztatnak vendéglátás-gasztronómia területén. A projekt eredménye, hogy kölcsönös tudásmegosztás és gyakorlati tapasztalatcsere a partnerszervezetek között, 14 új belépő számára elméleti és gyakorlati részből álló tréning, „Konyhatitkok” tanulmány, országos konferencia és lobbi tevékenység, policy paper. A projekt hatására létrejött egy országos, informális “para-gasztro” hálózat.
A KARRIER-M + projekt (FOF2017/A/13) megvalósításával, 10,7 millió Ft-os támogatással, egy komplex, egymást kiegészítő elemekből álló munkaerő-piaci programot valósítottunk meg Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. A projekt során ötvenöt fő speciális szükségletű személyt vontunk be a munkaerő piaci felkészítésbe, huszonegy ügyfélnek segítettük elő a munkába állását, és tizenkét főt helyeztek el tartósan a nyílt munkaerő piacon. A projekt sikeres megvalósítása érdekében két speciális szakiskola került bevonásra és három állásbörzén is részt vettünk.
A BE-FOGADÓ, Speciális turisztikai kezdeményezések Magyarországon című projekt (FOF 2017/117) 9,5 millió Ft támogatás mellett hat olyan hazai szervezet összefogását, kölcsönös tapasztalatcseréjét, hálózatosodását valósította meg, akik szociális tevékenységük mellett, fenntartható társadalmi vállalkozásként turisztikai szolgáltatást, illetve szálláshelynyújtó egységet üzemeltetnek fogyatékos és megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásával. A projekt során elkészült egy szervezeti tapasztalatokon nyugvó, hatvan integrált közösségi játékok-foglalkozások programgyűjtemény, melyet a szemléletformálási programokat megvalósítók számára is gyakorlati útmutatóként szolgál.
A Szak-Ajtó elnevezésű projekt (FOF2018/132) 8,4 millió Ft támogatásban részesült, melynek szakmai programja új perspektívákat teremt a hazai szociális farmok kezdeményezéseinek területén, helyszínein, (15 szervezet bevonásával) 85 fő fogyatékos személy bevonásával indít el konkrét szociális farm termelő-értékesítő tevékenységet, hozzájárulva ez által a foglalkoztatási rehabilitációjukhoz és életminőségük javításához. A projekt rendszerszintű fejlesztéssel segíti elő szociális gazdasági egységek létrehozását, szakmai hálózatosodással és szakpolitikai tevékenységgel támogatja a széles körű fogyatékosságügyi ágazat fejlődését. A szervezetek szintjén akkreditált szakemberképzéssel, fenntartható piaci tevékenység kialakításával, minősítési rendszer bevezetésével, PR tevékenységgel és szakmai háttér biztosításával segíti elő fenntarthatóságukat. A projekt széles körű szakmai disszeminációt és társadalmi szemléletváltoztatási programot valósított meg.
A „Sütve – Főzve – Csomagolva” program (FOF 2018/B/30), 5,8 millió Ft bevonásával a szervezet rugalmas és innovatív reflexiója a terápiás és védett foglalkoztatási kézműves műhelyek gazdasági és piaci környezeti változásaihoz való alkalmazkodási folyamatában. A projekt egyik fókusza a meglévő, veszteséges jövőkép előtt álló kézműves műhelyek újraprofilozása volt: az alapítvány papírmerítő műhelyének termékeinek kiterjesztése ajándékdobozok és ajándéktasakok előállítására; ajándéktárgy készítő műhelyének az aktuális trendeknek megfelelő modern és rusztikus mézeskalács figurák gyártására való átállása; zöldségtisztító-csomagoló műhelyük lekvárokat-, zöldségkrémféleségeket főző műhellyé történő átállása. További célunk volt, hogy a különböző kézműves termékeiket egységes arculattal rendelkező termékcsaláddá rendezzék (önállóan és közös csomagolásban egyaránt). A projekt további erőssége az intenzív piaci jelenlét volt: 20 vásári alkalom, saját piaci sajtüzleti termékskálájának bővítése, egyedi kiállítás és vásár szervezése (Mézesváros programelem). A fenntarthatóságot saját konyhájukra való termelés (garantált belső felvevő piac) is erősíti.
A FOGLALKOZTATAS 2018/A/3 kódszámú projektben közel négy millió Ft támogatás réven öt szervezet (Szimbiózis Alapítvány, Miskolci Egyetem, B.A.Z. Megyei Önkormányzat, B.A.Z. Megyei Kormányhivatal, B.A.Z. Megyei Kereskedelmi és Iparkamara) konzorciumi partnerségben dolgozott együtt tíz hónapon át azzal a céllal, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén Megyében létrehozzanak egy együttműködési platformot a megyében élő, vagy itt tanuló speciális nevelési igényű, és fogyatékos diákok munkaerőpiaci-helyzetének javításának, foglalkoztatottságának növelése érdekében. A cél az volt, hogy az iskolából a munka világába történő átmenet témakörében érintett szervezetek összefogjanak és kialakítsanak egy strukturált és dokumentált együttműködési modellt, mely hosszú távon is fenntartható, hiszen ez minden bevont célcsoport elemi érdeke. A megvalósított tevékenységek között szerepelt workshop, állásbörze, sajtótájékoztató és záró esemény megrendezése is. A projekt keretében helyzetelemzés és egy dokumentált együttműködési protokollt készítettünk, illetve társasjátékot fejlesztettünk „Munkára fel” pályaorientációs játék címmel a tanulásban akadályozott fiatalok munkavállalásának elősegítése érdekében. A fenntarthatóság érdekében a projektben létrehozott együttműködés rendszert be kívánják integrálni a megyei közigazgatási rendszerbe, a projekttel párhuzamosan alakuló Megyei Felzárkóztatási Fórum egyik elemeként.
A Szociális farmok létrehozása Magyarországon projekt (NCTA-2014-8221-C) 16,7 millió Ft támogatással és 1,8 millió Ft önerő felhasználása mellett valósult meg, melynek célja, hogy a hátrányos helyzetű célcsoportok foglalkoztatásának elősegítése Magyarországon is megvalósulhasson szociális farmok létrehozásával. Ennek érdekében szövetség alapítása, lobby, jogszabály megalkotása, rendezvények és workshopok megvalósítása és szakmai tanulmányutak történtek.
A TIOP-3.2.4-13/1-2013-0020 kódszámú projekt 49,4 millió Ft támogatásban részesült és így zöldségfeldolgozó üzem építése, a fogyatékossággal élő és/vagy megváltozott munkaképességű munkavállalók rehabilitációs célú foglalkoztatásának elősegítése valósult meg.
A TIOP-3.2.4-13/1-2013-0021 kódszámú projekt 49,4 millió Ft bevonásával valósult meg és a diósgyőri vár fából készült kicsinyített másának (mint turisztikai attrakció) megépítését tette lehetővé, hogy a fogyatékossággal élő és/vagy megváltozott munkaképességű munkavállalók rehabilitációs célú foglalkoztatását segítése elő a Baráthegyi Majorságban.
TIOP-3.2.4-13/1-2013-0022 kódszámú projekttel 67,4 millió Ft támogatást használhattunk fel, melynek révén a fogyatékossággal élő és/vagy megváltozott munkaképességű munkavállalók rehabilitációs célú foglalkoztatásának elősegítése valósult meg a felépült sajtüzemnek köszönhetően.
A TÁMOP-1.4.3-12/1-2012-0192 kódszámú Innovációs projekt 149 millió Ft támogatás mellett valósult meg és alternatív fűtési rendszer kiépítését, valamint szociális konyha és étterem létrehozását eredményezte egy belvárosi üzletegységben, hogy elősegítse a fogyatékossággal élő/ és vagy megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatását.
GINOP-5.1.3-16-2018-00234 kódszámú projekt és 164,1 millió Ft támogatási összeg 41,5 millió Ft önerő révén pedig egy panzió kialakítását tűztük ki célul az alapítványunk Baráthegyi Majorságában, a megváltozott munkaképességű és/vagy fogyatékossággal élő munkavállalók foglalkoztatásának elősegítésének érdekében. A projekt megvalósítása jelenleg a megvalósítás szakaszában van.
Az alapítvány missziója annak propagálása és lehetőségének megteremtése, hogy a fogyatékossággal élők, különösen az értelmileg akadályozottak és az autizmussal élők, képesek értékteremtő munkával hasznos tagjaivá válni a társadalomnak. Ehhez egyrészt megfelelő felkészítésre, tárgyi feltételekre, szakmai segítség-nyújtásra van szükség, másrészt adekvát szociális szolgáltatásokra, továbbá elengedhetetlen a befogadó társadalmi szemléletváltozás. Az általuk működtetett Baráthegyi Majorság kialakításának alapvető koncepciója volt az ezeréves hagyományokra épülő emberléptékű értékteremtő gazdálkodás újrateremtése, az év minden napját tartalmas tevékenységekkel átszövő, holisztikus szemléleten alapuló közösségi élettér kialakítása. Az öt hektáros területen már közel húsz éve folyik a fejlesztő munka. Az ökoparkban szélkerék húzza fel a vizet a kútból, a kerti tó, fóliasátor, üvegház, gombatermesztő pince mellett istálló (kecske, szamár, ló, disznó, nyúl, baromfi, valamint alpaka) és manufaktúrák (főzőkonyha, sajtüzem, asztalos- és kézműves műhelyek) találhatóak. A folyamatos fejlesztések révén alakult ki a terület mai szegmentált funkciója, ahol a különféle színterek már egy témapark jellegét kölcsönzik a majorságnak. Több hazai és nemzetközi díj mellett az egyik legfontosabb elismerés, hogy a miskolci közgyűlés a Baráthegyi Majorságot mint megőrzendő értéket beemelte a Települési Értéktárba, valamint a majorságba vezető utat „Majorság” utcának nevezte el. A vendéglátási programunk tíz éve indult. Fogyatékos gyermekeket nevelő családokat célzó „Turizmus korlátok nélkül” program, illetve a minősített „Baráthegyi Erdei Iskola” országosan elismerté vált.
A kezdeményezés sikerének és újszerűségének kulcsaAz alapítvány új célkitűzése a társadalmi érzékenyítés és foglalkozási rehabilitáció összekapcsolása, mivel fontosnak tartják, hogy ne csak a termékeken keresztül, hanem a vásárlók közvetlenül is megtapasztalhassák, hogy a fogyatékos személyek képesek értékteremtő munka elvégzésére. A munkahelyek kialakításához és a szakmai programok kivitelezéséhez olyan pozitív tartalmakat rendeltünk, amelyek felhívják a figyelmet az érintettek értékteremtő képességeire, valamint arra az önfenntartást elérni kívánó törekvésekre, amelyek által csökkenteni lehet a társadalmi szolidaritástól való függőséget. Célkitűzésünk továbbá egy komplex turisztikai szolgáltatáson alapuló, működőképes rendszer kiépítése, amely a szervezeti misszióval összhangban, hosszú távon biztosítja a társadalmi vállalkozás fenntarthatóságát. Az alapítvány működésének sikerességét az elhivatott munkatársi közösségben, valamint a külföldön bevált jó gyakorlatok adaptálásában rejlik.
A kezdeményezés során fellépő kockázatok és kihívásokAz alapítvány működése során kockázati tényezőnek tekintjük a pályázati forrásoktól való függést és ez az alkalmazottak státuszának megőrzése körül fennálló bizonytalanságot is jelenti.
A kezdeményezés jövőre vonatkozó terveiA jövőre nézve alapvető célunk, hogy az általuk biztosított szolgáltatások (pl. erdei iskola program, céges csapatépítő tréningek, turisztikai szolgáltatások, rendezvények szervezése (pl.: állatsimogató kitelepülések) stb.), illetve a rehabilitációs foglalkoztatási műhelyekben készített termékek (Élő Tisza és Hír Védjegyes kecske sajtok, lekvárok, egyéb kézműves termékek stb.) bevételei olyan szinten emelkedjenek, hogy működésük ne, illetve csak csekély mértékben függjön a pályázati forrásoktól. Éppen ezt a célt szolgálja a megvalósítás fázisában lévő Érték, Élmény, História, családbarát turisztika című projektünk (GINOP-5.1.3-16-2018-00234), melynek segítségével épül fel a Majorságban a háromszintes, tíz szóbás szobás és húsz ágyas, rendezvénytermes, valamint wellness részleggel kiegészülő családbarát panzió épület. A projektbe vont hátrányos helyzetű és megváltozott munkaképességű személyek (36 fő, amelyből 27 fő a projekt terhére, 9 fő saját forrásból) képzése is megvalósul, melynek keretében olyan gyakorlatorientált kompetenciaalapú tudásra tesznek szert, ami a 365 napon keresztül animációs programok biztosításával üzemelő családbarát panziót és élményparkot jellemzi. A képzés egyben a panzió nyitására való felkészülés, így a tanultakat a célcsoporti munkavállalóik a képzés után egyből piaci körülmények között azonnal használni is fogják.