A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Jelenlét Programja az ország több pontján működő jelenléten alapuló, komplex társadalmi integrációs és szociális felzárkóztatási program, melyet igen kiterjedt, az ellátási formák és intézményes ellátások sokszínűsége jellemzi. A Jelenlét program a mélyszegénységgel érintett, gettósodott területeken kíván hiánypótló szolgáltatásokat nyújtani azoknak a rászorulóknak, akiknek túlnyomó többsége a nem megfelelő lakhatás mellett súlyos munkavállalási és megélhetési gondokkal, sok esetben etnikai kirekesztéssel is küzd. Alapvető célkitűzés a képessé tevés. Olyan komplex programok megvalósítása, amelyek a felmerülő szociális problémákra fókuszálnak, és ad hoc lépések helyett hosszú távú, fenntartható megoldást jelentenek. Tevékenységünk alapja az aktív, állandó szociális munka a célterületen, a célcsoport lehetőségekhez mért legteljesebb bevonása a munkafolyamatokba. A projekt célja, hogy a helyi társadalom életében fennálló problémák feltárásával, a helyi szükségletekre reagáló innovatív megoldások adaptálásával járuljon hozzá az adott térségben jellemző problémák megoldásához, a lakosság társadalmi helyzetéből és a területi jellemzőkből eredő hátrányainak kompenzálásához.
Tarnabodon az MMSZE 2004-ben jelent meg, amikor elsőként itt indult az országban a Befogadó Falu Program. A szociális programban hajléktalan családok költöztek a település házaiba, megnyílt előttük az út az újrakezdésre, egy önálló otthon megteremtésére. Lehetőséget kaptak, hogy gazdálkodjanak, új életet kezdjenek és gyermekeiknek is átadják ezt az életformát. 2006-tól a Máltai Szeretetszolgálat folyamatosan bővítette intézményrendszerét, mely a falu lakossága és gyermekei szolgálatában áll. 2006-ban létrehoztunk egy elektronikai bontóüzemet, melyet egy egykori marhaistállóból alakítottunk ki. Az üzem mintegy 600 tonna elektronikai eszközt dolgoz fel évente, mellyel alacsony képzettségű helyi lakosok számára biztosítunk munkalehetőséget.
A Mip Tanti Játszóház 2007-ben nyílt meg. miután a falu főterén álló, korábban bezárt kocsmát játszóházzá, vagyis alternatív napközbeni ellátást nyújtó intézménnyé alakították át, amelyet a Befogadó falu programot támogató holland Wilhelmina Johanna van Wetten-Rensen asszonyról neveztek el. Itt folyik a helyi iskolások étkeztetése. Később a Játszóház továbbfejlesztésével az épület már közösségi térként is funkcionált, mivel 2009-ben Ifjúsági Információs Ponttá, majd 2010-ben Ifjúsági Információs és Tanácsadó Irodává vált. 2010-ben indult el a Biztos Kezdet Gyerekház, 0-3 éves korú gyermekek és családjaik részére, a szocializáció és a korai fejlődés körülményeinek javításának céljából. A Biztos Kezdet profilja az óvodai beilleszkedés megkönnyítése, a szülőkkel való foglalkozás, a háztartásvezetés és a kertészkedés ismereteinek átadása. 2011-től az általánosiskolát és az óvodát a szeretetszolgálat iskola alapítványa működteti. Jelenleg 120 gyermek jár az intézménybe, ahol integrált oktatás folyik. 2016 júniusában a Magyar Máltai Szeretetszolgálat működtetésében elindult a tanoda program, amely délutáni felzárkóztató, tehetséggondozó program az iskolás gyermekek részére. A programban 25 fő iskolás gyermek vesz részt.
A Jelenlétprogram tevékenységének komplexitása révén összetett finanszírozási struktúrával rendelkezik, mivel a szeretetszolgálat a karitatív szolgálata mellett, az intézményi ellátási formák fenntartása és társadalmi vállalkozások működtetése is megjelenik. Így a program finanszírozási forrásai között az adományok, az állami normatív támogatások, a vállalati bebételek. pályázati támogatások és előző évi pénzmaradványok egyaránt megjelennek.
Költségek, ráfordításokA bevételekhez hasonlóan, a program összetettsége révén a kiadások is sokrétűek. A költségek és ráfordítások körében a munkabérek és járulékaik mellett a tárgyi eszközök költsége, a rászoruló családoknak nyújtott természetbeni, főként élelmiszer adományok és pályázati (fejlesztési) támogatásokhoz szükséges önerő jelenik meg.
A foglalkoztatás, a foglalkoztatást elősegítő tevékenység eredményei, hatásaiTarnabodon az első a Befogadó faluban 2004. óta működik a Befogadófalu program a Magyar Máltai Szeretetszolgálat támogatásával. A település jelenlegi lélekszáma 826 fő, a népesség 60%-a pedig gyermek, gyerekházas, óvodás és iskoláskorúak. A Befogadó falu program keretén belül jelenleg tíz család, él a szeretetszolgálat tulajdonában lévő családi házban, van, aki a kezdetektől. A családok jól beilleszkedtek, gazdálkodnak, többségük Tarnabodon állt munkába. Tarnabod település életében nagy szerepet játszik a mezőgazdaság, növénytermesztés és kisállattartás. 2013 tavaszán 50 q vetőburgonyát osztottunk szét a település lakosainak (1 zsák/család), melyet minden család elültetett, gondozott, és családja étkezésére használt föl. 2019. tavaszán pedig két családnál 2 db csibekeltetőgépet helyeztünk üzembe. Ez egyrészt a családok önfenntartásának kísérlete, másrészt kedvező tapasztalatok esetén a következő években további családra is kiterjesztett csirke/tyúktartás előkészítése, hogy rendelkezésre állon a keltetéshez szükséges tojásmennyiség és az ebből felnevelhető kezdeti állomány. Mezőgazdasági programunk harmadik pillére az önkormányzattal közös mezőgazdasági program, melynek keretén belül hét hektár földet művelünk, ebből 2019-ben két hektáron burgonyát, egy hektár szárazbabot, a többi területen pedig zöldborsót, zöldbabot, káposztát, paprikát, paradicsomot, uborkát és csemegekukoricát termeltünk. A megtermelt konyhanövényeket a rászoruló családok kapták meg, a többletmennyiséget pedig a Málti Óvoda és Általános Iskola konyhája használta fel a gyermekétkeztetésben.
2010-ben elindult a „Fiatalokkal a Közös jövőért Tarnabodtól Erkig” című pályázat, melynek keretén belül megnyílt a Mazsola Biztos kezdet gyerekház 0-5 éves korú gyermekek és családjaik számára és az Ifjúsági Információs Iroda, a 12-től 22 éves korosztály számára. A Biztos Kezdet Gyerekház szolgáltatás szakmai küldetése, hogy a mélyszegénységben, sokszor elfogadhatatlan szociális és lakáskörülmények között élő, többségében roma származású, súlyos szocializációs hiányokkal küzdő kisgyerekek és családjaik – a gyermek későbbi fejlődése szempontjából legfontosabb korai életszakaszban, még óvodába lépés előtt – segítséget kapjanak a készségeik és képességeik kibontakozásához, amely elengedhetetlenül szükséges a későbbi óvodai beilleszkedésükhöz, iskolai sikerességükhöz. A Biztos Kezdet Gyerekház munkájának fókuszában a halmozottan hátrányos helyzetű gyerek és szülei állnak. A Biztos Kezdet Gyerekház olyan támogató környezetet biztosít, ahol mind a gyermek egészséges fejlődéséhez szükséges játék- és fejlesztő tevékenység, mind a szülői kompetenciák növeléséhez szükséges személyi és tárgyi feltételek biztosíthatók. A szolgáltatás működtetése során fontos a szülők együttműködésének megnyerése és támogatása saját erőforrásaik mobilizálásában, szülői szerepükben való megerősítésben. A Biztos Kezdet Gyerekház hozzájárul a szülők sikeresebb munkaerő-piaci részvétele segítéséhez, hiányzó kompetenciáik megszerzéséhez, motivációjuk felébresztéséhez, ismereteik bővítéséhez, önálló életvitelük megerősítéséhez. Emellett a Biztos Kezdet Gyerekház mosási, tisztálkodási lehetőséget is biztosít azon családok számára, akik körülményeik miatt erre rászorulnak. 2011. szeptembertől az iskolát és az óvodát a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Iskolaalapítvány működteti. Az intézmények szoros együttműködésben vannak egymással, az Önkormányzattal, védőnői hálózattal és a Gyermekjóléti szolgálattal. Közös programokat szervezünk, családi napok, falunapok, jeles eseményekhez fűződő ünnepek.
2013.október hónap folyamán indult a „Közös ügyünk – kezünk munkája” TÁMOPOS képzés előkészítése. Meghirdetésre került a településen: szórólapok formájában eljuttattuk a lakosokhoz, illetve falugyűlésen is ki lett hirdetve a képzésre jelentkezés lehetősége a lakosok számára. Ezt követte több csoportos tájékoztató megtartása és a jelentkezési lapok begyűjtése. A jelentkezők közül közel 70 fő munkanélküli írt tesztet, innen a legsikeresebb 30 tesztírónk nyert felvételt a projektbe. 30 fő számára elindult a képzés november hónapban, előkészületi szakaszban álláskeresésre felkészítés folyt, másfél hónap időtartamban, még egyben az egész csoport számára. Önismereti foglakozások, pályaorientációs foglakozások, álláskeresési technikák gyakorlása, önéletrajzírás elsajátítása, állásinterjúra felkészítés alkotta a tréning részeit. A képzésnek a szakmai képzést adó része 2014. január hónapban folytatódik, 14 fő fog Hulladékválogató és feldolgozó, 16 fő pedig Gyermek és Ifjúság felügyelő OKJ-s bizonyítvány megszerzésével záruló képzésen részt venni, amit az Ok-tat 60 felnőttképzéssel foglakozó Kft. fog lebonyolítani, helyszíne pedig a Tanoda épülete. 2013 októberében Tarnabodon a Magyar Máltai Szeretetszolgálat közreműködésével elindult a nevelőszülői képzés. 5 fő nevelőszülő jelölt jár a tanfolyamra, heti egy alkalommal szombati napokon. OKJ-s bizonyítvány megszerzésével zárul, mely lehetőséget ad a családoknak, hogy családi környezetben fogadhassanak gyermekeket.
A Jelenlétprogram fő célkitűzése, hogy leghátrányosabb helyzetű településeken, ahol a mélyszegénység általános problémát jelent, megvalósuljon a gyermekek iskolai továbbtanulása és a családok élelmezését szolgáló háztáji gazdálkodás, valamint egy élhetőbb, kulturált környezet elérése. Jelenleg az iskolás gyermekek száz százaléka továbbtanul és kilencven százaléka bent is marad a középiskolai rendszerben. A továbbtanuló fiatalokat a Máltai Óvoda és Általános Iskola utánkövetéssel kíséri, figyeli a továbbtanulási eredményeiket, és ha megtorpanás van, szükség szerint támogatja a diákot, vagy a családot. A családok negyven százaléka műveli a kertjét, megtermeli számára a nyári időszakban szükséges betevő falatot, azonban állattartás körülbelül tíz családnál van. A szeretetszolgálat célja, hogy ezek a számok még nagyobbak legyenek, és kevesebb legyen az olyan család, amely nem termel és nem gazdálkodik. A motiváció, a minta adott, mivel vannak olyan hagyományőrző családok, amelynek tagjai folytatják az önellátás irányába mutató családi gazdálkodás szokását. Ezt egészíti ki, illetve erősíti a szeretetszolgálat intézményeinek gazdálkodással, kertműveléssel foglalkozó programjai is. A megtermelt alapanyagok az óvoda főzőkonyhájára kerülnek, a készételeket pedig az intézménybe járó gyerekek fogyasztják el. 2019-ben nagy mennyiségű zöldség; sárgarépa és több mázsa krumpli került a főzőkonyhára. Ezen kívül gyógynövény termesztéssel is foglalkozunk a tanodánk kertjében, melyet a családok segítségével betakarítunk és raktározunk.
A kezdeményezés sikerének és újszerűségének kulcsaA Jelenlét Program sikere a társadalmi problémák komplex megközelítésében rejlik és ezzel szoros összefüggésben alakítottuk ki az állandó és hosszútávú jelenléten alapuló felzárkóztatási programunkat. Úgy gondoljuk, hogy a társadalmi felzárkóztatás akkor lehet eredményes, ha az egész generációk életét kíséri végig és a mindennapok valamennyi szegmensét érinti.
A kezdeményezés során fellépő kockázatok és kihívásokA Jelenlét Program az etnikai és szociális szegregáció megoldásával olyan mélyen gyökerező társadalmi problémát vállalt fel, amelynek eredményei csak nagyon lassan és apró változásokban mutatkoznak meg, miközben rengeteg befektetett munkát igényel.
A kezdeményezés jövőre vonatkozó terveiA jövőben folytatni szeretnénk az eredeti elképzelésünk megvalósítását, ám ez a Jelenlét Program vonatkozásában, a helyi körülmények és a megvalósuló beavatkozások hatásainak esetlegessége miatt nehezen határozható meg konkrét lépésekben.